Rubriky
Hobby

Gladiátor 2- filmová legenda sa vracia

Už v apríli 2017 padali zvesti o údajnom pokračovaní kultového filmu z roku 2000 s názvom Gladiátor. Väčšina z vás pravdepodobne tento film videla a jeho pútavý a emotívny dej si zrejme pamätáte dodnes. Pokiaľ ste tento film náhodou nevideli, mali by ste to napraviť. Každopádne sa zamerajme na pár dostupných informácií, ktoré nám kreslia približné črty z údajne pripravovaného scenára pre druhé pokračovanie, aké by malo vyjsť najbližšie v roku 2020. Podľa všetkého to bude naozaj iná káva, no viacerí zatiaľ krčíme plecami nad tým, či pôjde o úplný prepadák alebo naopak filmové veľdielo.

sparťan

  • V oboch prípadoch je pravdepodobné, že pôjde o jeden z týchto dvoch záverov, priemer nečakajme. Priemerný totiž nie je ani scenár a i doposiaľ pár dostupných informácií z jeho obsahu už dnes ľudí delí na dva tábory a to tých, čo tento scenár vopred považujú za katastrofu a akúsi nezrozumiteľnú  hlúposť a naopak na tých, čo sa jeho bombastickej podoby už nevedia dočkať v sfilmovanej podobe.

Budem však konkrétnejší a dosiaľ známe črty z pripravovaného scenára poskytnem približnejšie i vám, čo ste so zvedavosťou klikli na tento článok. Zaslúžite si vedieť viac.

gladiátor

Ako môže pokračovať príbeh deja, v akom hlavná postava a rovnako tak i hlavná záporná postava na konci filmu tragicky zomreli po vzájomnom súboji? Bolo by viac než hlúpe, ak by sa v druhej časti niektorá z nich prebudila k životu na základe "zranení zľúčiteľných so životom". Nie, tento scenár určite čakať nemôžme. Namiesto toho sa pozrieme na život po smrti plný starovekej mytológie. Budeme svedkami toho, ako hlavná postava kráča akousi nebeskou cestou, pri ktorej sa stretáva s viacerými myšlienkami z minulosti a okrem toho pricháza do kontaktu s viacerými bohmi založených na Gréckej mytológii. Pre Gladiátora však nenastáva obdobie večného kľudu, ale naopak, bojové scény zbadáme i v tomto pokračovaní, v ktorom Gladiátor dostane príležitosť vrátiť sa späť na zem.

  • Nemôžem si pomôcť, ale pripomína mi to dej známej videohry God of War.

Rubriky
Hobby

Čo vo vás vzbudzuje výtvarné umenie impresionizmu?

Sprostredkúvať spontánny pocit je prvotným zámerom impresionizmu a impresionistov, ktorí preferujú jasnosť nastolenú technikami tzv. „plenérizmu“ (z fr. en plein air – na voľnom priestranstve) pred zatemnením v priestoroch ateliéru. Na zvýraznenie foriem a vzdialeností, impresionistická maľba má za úlohu využívať vo veľkej miere kontrasty farieb a vibrácie, spolu so zvýraznením postupov,  medzi ktoré sa zaraďuje perspektíva. Realita v podobe súčasnosti, neutíchajúci pohyb a toto obdobie moderny ponúka umelcom množstvo pozoruhodných podnetov.

lodě

Impresionisti, charakteristickí svojou permanentnou náladovosťou, svojím nevšedným i pominuteľným šťastím, ktoré sa nachádza v kráse a jedinečnosti prítomného okamihu, sú nezaujatí klasickým objavom – nezmyselným hľadaním, ktoré bolo neodmysliteľné u klasicistov – krásneho ideálu a večného princípu, základného obsahu vecí a javov.
Medzi maliarov, ktorí najviac poznačili toto obdobie charakteristické svojou vyprchateľnosťou a netradičným vnímaním krásna, možno zaradiť nasledovných velikánov:

baráček

Camille Pissarro– medzi jeho najznámejšie obrazy patria napríklad Červené strechy alebo Žatva. Tiež je to jeho dielo „Gelée blanche“ , ktoré bolo vytvorené v roku 1873 a v ktorom Pissarro sleduje tradičnú sféru zeme. Zachytáva dedinský pohľad (blízko dedinky Pontoise), aby sa mohol sústrediť na svetelný efekt zoskupenia, na chromatický vzruch vzbudený kombináciou a vzájomnou polohou bledých farieb. Tie totiž nakládol do nepravidelných útvarov, vďaka rýchlym a neriadeným pohybom štetca.

Auguste Renoir– maliar, ktorý sa podpísal na dielach ako Dáždniky alebo Tanec v Moulin de la Galette (1876). Slnečné lúče prechádzajúce cez listnatú korunu stromov, ktoré nechávajú priestor na vytvorenie mnohopočetných svetelných efektov decentnej intenzity – rôznorodé nuansy vznikajúce na farebnom základe scény a protagonistov tejto významnej situácie: ide o veľmi prehĺbenú štúdiu „plenérizmu“ , kde sa hry tieňov a svetla stávajú nenahraditeľnými a neodmysliteľnými elementami maľby.

Alfred Sisley– impresionistický maliar, ktorého diela ako Čln počas záplav(1876), vytvorený v Port-Marly alebo Cesta k Mantes dodávajú tomuto markantnému obdobiu impozantný nádych. Na obraze Člnu počas záplav možno badať záblesky vyprodukované svetelnými hrami s hladinou vody, ktoré modifikujú svoj primárny aspekt, hlavný charakter každodennosti v mnohých impresionistických maľbách. Práve ten bol mnohokrát zobrazovaný tiež anglickými umelcami.

malba

Claude Monet– jeden z najvýraznejších osobností impresionistického umenia, tvorca obrazov ako Východ slnka, Dáma so slnečníkom alebo „Gare Saint-Lazare(1877)“. Hneď vedľa jednotlivých firiem a industriálnych prístavných zoskupení Pissarra tu máme sériu zasvätenú Monetovi a parížskej stanici, ktorá pozostáva z jednej z „hlavných náletov“ impresionistov, čo sa týka technických aspektov moderného života. Avšak, spontánny atmosferický charakter tam i naďalej pretrváva.

Rubriky
Hobby

Zbieranie Manga

Typy Manga
Ako bolo uvedené v úvode, existuje niekoľko rôznych typov Manga. Tento typ nemusí nevyhnutne spadať do kategórií ako sci-fi alebo fantázie, ale skôr spôsob, akým je napísaný príbeh. Shojo manga je považovaná za manga napísanú pre ženy a je často napísaná ženami. Shonen manga na druhej strane sa považuje za písaný pre mladých mužov. Existujú aj iné typy manga, ktoré sa považujú za špecifické vekové skupiny mužov. Manga doposiaľ sa stal obľubou iba u mladého davu, a preto väčšina obchodov predáva len Shojo a Shonen manga.
Existujú aj typy sexuálne explicitných manga, ktoré sú k dispozícii pre všetky pohlavia a sexuálne preferencie, tieto sa zriedka predávajú v hlavných kníhkupectvách, ale možno ich nájsť v on-line predajcoch kníh.

komols

Popularita Manga v Japonsku
Japonsko nie je len miestom, odkiaľ pochádza Manga, ale je aj miestom, kde Manga vládne najvyššie. Nie je divné vidieť mužov a ženy všetkých vekových kategórií, ktoré čítajú Manga. Je dokonca bežné, že veľké časti časopisov sa venujú sériovým mangárom. Ale nielenže je bežné, že manga je publikovaná vo formáte kníh a časopisov, ale v Japonsku sa vyvíja aj celá nová forma manga.
Niektoré série Manga sú tak populárne, že fanúšikovia budú písať svoje vlastné príbehy manga založené na populárnej sérii. Tieto fanstories sa nazývajú dojinshi. Môžu rozširovať príbehy už napísané v manga, prepisovať príbehy vlastným spôsobom, jednoducho obsahovať populárne postavy alebo dokonca úplne originálne. Tieto príbehy sú dokonca zverejnené a minie sa na nich v Japonsku 27 miliárd eur. Manga je v Japonsku tak populárne, že ľudia odmietajú uveriť, že ich obľúbená séria sa skončila, tak budú platiť za príbehy napísané inými osobami, aby si udržali príbeh.

kreslení

Populárna séria Manga
Niektoré série manga sú čoraz viac populárne ako ostatné a tieto manga môžu rozšíriť o 30 kníh alebo viac. Snáď jeden z najpopulárnejších manga, aspoň medzi ženami, je Pretty Sailor Soldier Sailor Moon. Táto manga bola tiež anime séria a to bola popularita anime, ktorá spôsobila, že manga sa stala popularitou v Spojených štátoch.

Ďalším populárnym manga je Bleach, ktorý je v súčasnosti jedným z najpredávanejších manga v Japonsku a na celom svete.
Medzi ďalšie populárne mangy patria Naruto a Full Metal Alchemist. Najpredávanejšia séria manga v Japonsku k dnešnému dňu je One Piece. Séria manga predala od roku 2008 viac ako 6 miliónov kópií. Manga obsahuje príbeh pirátov o hľadaní nepolapiteľného pokladu, ktorý z nich robí kráľov medzi pirátmi.

Rubriky
Hobby

Čím ísť na dovolenku?

Spôsob dopravy na dovolenku závisí hneď od niekoľkých určujúcich faktorov:
·         Vzdialenosť dovolenkového miesta
·         Veľkosť a zloženie našej rodiny
·         Finančná čiastka určená na dovolenku
Vzdialenosť dovolenkového miesta– je rozdielom, či sa chystáme navštíviť počas našej dovolenky miesto vzdialené niekoľko sto kilometrov, alebo či dovolenková destinácia je vzdialená tisícky kilometrov.
V prvom prípade máme tieto možnosti:     

železnice
                                         
·         Auto
·         Autobus
·         Vlak
V druhom prípade:
·         Auto+ trajekt
·         Niekedy vlak
·         Lietadlo
·         Auto +loď

Možno je tých kombinácií viac. Závisia aj od nášho vzťahu k šoférovaniu a od faktu- či sme vlastníkmi auta.
Veľkosť a zloženie rodiny– ak sme rodinka s malými deťmi, alebo ak berieme so sebou na dovolenku staršieho člena rodiny a sme vlastníkmi auta- často sa na dostupné miesta prepravujeme práve týmto spôsobom. Výhodou je hlavne to, že môžeme kedykoľvek a kdekoľvek v prípade potreby zastať a urobiť si potrebnú prestávku. Môžeme navštíviť aj iné miesta, ktoré sú popri trase vedúcej do dovolenkového cieľa. Môžeme cestou zastaviť na obed, alebo prespať v hoteli a tak si oddýchnuť pred ďalšou etapou.

Finančná čiastka určená na dovolenku– je jednou zo zásadných otázok. Keď cestujeme dvaja, traja či piati- musíme si prepočítať, koľko nás bude cesta stáť. Koľko zaplatíme za vlak, koľko by sme zaplatili za autobus a koľko nás bude stáť cesta autom- Nezabudnime ale, že cestovanie s autom – to nie sú len výdavky na pohonné hmoty. Treba zarátať aj  poplatky za používanie diaľnice a parkovanie.
Ak finančná hotovosť určená pre našu dovolenku taká, že si môžeme vybrať leteckú dopravu, rýchlejšie a pohodlnejšie sa veru dostaneme do miesta našej vysnívanej a očakávanej dovolenky.

porsche

Už aby sme tam boli ! Už aby sme si užívali more, slnko ,či navštívili miesta po ktorých naše srdce túži. A nech nič a nikto tieto krásne chvíle neruší.

Rubriky
Hobby

Akvaristika : Začnite s chovom rybičiek

Malé plávajúce živočíchy dýchajúce prostredníctvom miniatúrnych žiabier – to je výborný nápad a zároveň vaša voľba číslo jeden. Ak chcete mať krásne upravený byt bez toho, aby bol zanesený chĺpkami alebo nebodaj hnedými skrútenými prekvapeniami, máte na výber z pestrej palety akváriových rybičiek, ktoré sú odstupné v každom chovateľstve, aj v tých miniatúrnych. Navyše akvárium vzbudzuje dojem štýlovo zariadeného bytu.

rybička

Ak ste už pevne rozhodnutý pre rybky, potrebujete o nich aj niečo vedieť. Vyzerá to spočiatku, že s nimi nebude žiadna práca – len si budú plávať v sklenenej nádobe po vrch naplnenej vodou, sem tam nejaká tá rastlinka a na spodku farebný štrk. V žiadnom prípade ! O rybičky sa treba starať tak, ako o každé zviera žijúce v zajatí. Je pravda, že potrebujete hlavne akvárium so spomenutým prostredím vytvárajúcim atmosféru ich pravého domova, no potrebujete viac než len to. Je nutné zaobstarať si filter, ktorý bude rybkám vodu dostatočne filtrovať a jeho veľkosť záleží od veľkosti daného akvária.

K daným rastlinám je dôležité zmieniť skutočnosť, že ak sa rozhodnete pre tie živé, bude to zas viac roboty než s umelými. Štrk alebo piesok si vyberiete už sami, zasa záleží na tom, či budete mať rastliny živé alebo umelé – každá rastlina má predsa svoj biotop, to znamená prostredie v ktorom sa reálne vyskytuje v prírode. Keď už toto všetko vlastníte, môžete si ísť kúpiť rybičku, ktorá vám prvá spadne do oka. Nemôžete samozrejme kupovať veľkú rybu alebo veľký počet malých do nedostatočne veľkého akvária. Ak sa vám páči viacej druhov, môžete si ich kúpiť, ale poraďte sa s niekým, kto sa v akvaristike vyzná – napríklad rovno s pracovníkom chovateľstva.

rybka

Ten vám poradí, ktoré rybky sa znesú a s ktorými by bol naopak problém a navzájom by si ubližovali. Taká Tetra nenávidí maličké rybky a myslí si o nich, že sú jej korisť. Čo asi nasleduje ? útok. Ak teda chcete, aby vaše rybičky žili pekne v symbióze, dajte si poradiť. Čo asi nie je spomenuté je ich strava pozostávajúca zo sušených dafnií a iných milimetrových živočíchov spadajúcich do planktónu. Dajú sa zakúpiť aj rôzne pomleté zmesi, ktoré rybkám veľmi chutia. Tak a teraz ste už o niečo múdrejší o akvaristike – môžete sa pustiť do zariaďovania nového domova vášho nastávajúceho vodného živočícha.

Rubriky
Hobby

Po prvýkrát v zahraničí – ako urobiť dovolenku nezabudnuteľnou?

Príprava je jednoduchá a pozostáva z niekoľkých krokov:
·         Výber vhodnej  spoločnosti, výber spolucestujúcich
·         voľba krajiny na rekreáciu
·          výber a rezervácia hotela
·         nákup vstupeniek  

franice

Ak sa bojíte urobiť niečo zlé pri odchode prvýkrát do zahraničia, môžete sa obrátiť na operátora zájazdu o pomoc. A potom sa predchádzajúce tri kroky na prípravu na cestu môžu bezpečne nahradiť jedným – výberom cestovnej kancelárie. Prípravy na oddych po prvýkrát v zahraničí by mali začať výberom spoločnosti, s ktorou idete na dovolenku. Môže to byť rodina, spoločnosť priateľov, priateľka. A už s vašimi blížiacimi sa budúcimi cestujúcimi sa rozhodnete, ktorú krajinu chcete navštíviť. Pravdepodobne niekto z Vašich známych už navštívil iné krajiny a odporučí vám, kde letieť. Skúsenosti a dojmy z cesty skutočného priateľa do zahraničia sa môžu stať veľmi veľkým plusom v prospech výberu konkrétnej krajiny. Ak sa chystáte odpočinúť sám, môžete vybrať krajinu len podľa vášho vkusu, ale názor očitých svedkov – vašich skutočných priateľov – nebude aj tak zbytočný.

hory

Pri príprave dokladov na cestu do zahraničia by ste sa mali snažiť, aby ste nezmeškali dôležité body. Napríklad, ak idete letieť do krajiny, kde existuje vízový režim, radšej by ste nemali odkladať vízum na posledné dni pred výletom.
Pri návšteve exotických krajín sa tiež odporúča vykonať potrebné očkovanie proti rôznym chorobám a tiež je vhodné zabezpečiť si zdravotné poistenie. Viete, že si môžete poistiť dovolenku aj proti zlému počasiu? Ale ak zlé počasie neočakávate tak si môžete pripoistiť napríklad stratu batožiny či vykradnutie domova, zatiaľ čo tam nie ste. Cestovné poistenie Vám uzavrie každá jedna cestovná kancelária, takže máte o starosť o menej. Ak hľadáte pomoc pri príprave cesty, cestovná kancelária, rozhodne o vás všetko, čo sa vám bude páčiť.

Rubriky
Hobby

Zviera ako liek na osamelosť

Ľudia, ktorí nemajú deti a nemajú ani partnera sa často cítia doma skutočne veľmi osamelí. Je to pochopiteľné, pretože aj keď každý z nás občas potrebuje čas pre seba, môžete si byť istý tým, že raz za čas na vás predsa len príde stav, kedy by ste chceli spoločnosť. Kedy by ste dali čokoľvek za to, aby vás doma niekto čakal, keď sa budete vracať z práce. Je to dôležité, pretože občas sa vám skutočne nechce ísť niekam, kde ste sami. Do prázdneho bytu, kde vás nikto nečaká. Sú to stavy, ktoré občas zažíva naozaj každý z nás, tomu verte. Nikto, kto nežil sám, to nevie naozaj pochopiť, no v najväčších chvíľach osamelosti nám teda napadne naozaj čokoľvek.

koně
 
Nechceme byť sami a práve preto rozmýšľame nad tým, že si kúpime domáceho miláčika, ktorý nám bude naše osamotené chvíle len spríjemňovať. Keď ste sa rozhodli, že si niekoho takého, kto vás bude doma čakať, zaobstaráte, musíte myslieť na to, čo je naozaj dôležité. A to či vôbec ste schopný sa o domáceho miláčika postarať. Je jasné, že takmer všetci najprv rozmýšľajú nad psom. Pes je jednoducho najlepší priateľ človeka, ktorý by za chvíľku s vami urobil naozaj čokoľvek na celom svete. Urobili by ste však vy čokoľvek pre neho?

kočička
 
Aj keď je to skutočne výborný liek na depresiu, musíte si rozmyslieť či na neho budete mať skutočne dostatok času. Vyžaduje si vašu pozornosť a nie to, aby ste s ním strávili len niekoľko hodín za deň. Je smutný, keď nie ste doma. Preto by ste možno mali uvažovať nad mačkou. Mačky sú výborným liekom na depresiu, pretože dokážu vycítiť vašu náladu a podľa toho sa aj správajú. Ak však z nejakého dôvodu nechcete mačku alebo by ste proste brali iné zvieratko, môžete skúsiť aj zajaca alebo králika. S ním sa môžete maznať, no nebude mať problém vydržať sám. Aj tomu však musíte venovať svoju pozornosť. Možno nie tak často ako psíkovi, ale predsa len.

Rubriky
Hobby

Dron ako hobby?

Nafilmujte si, to čo nemôžete vidieť.
         Veľa možností, ktoré by ste sa mali pokúsiť použiť svoje prvé satelitné snímky, ako Google Earth, a to aj na vysokých budovách alebo na kopcoch. Existujú však legitímne dôvody na použitie drone a to sú kľúčom k použitiu drona ako nástroja a nie len na triky a freestyle. Myslite na bezprostrednosť a prístup – je to vec, ktorú sa pokúšate teraz filmovať? Ak nie je na satelitných snímkach k dispozícii snímka, drony môžu byť jediným spôsobom, ako ho vidieť. Rovnako pre plochý terén a kdekoľvek s obmedzeným prístupom na pôdu. Dávajte pozor na zakázané objekty, v ktorých sa dron nemôže pohybovať.

vysoko
 
Dlhé, stabilné zábery.
          Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či je niekto skúsený dron pilot, je pozerať sa na dĺžku stálych záberov, ktoré zaujmú vo svojom videu. Letecká videografia je vzrušujúca, zaujímavá a môže obsahovať veľa vizuálnych informácií.  Otáčanie otočí drone zo strany na stranu a okamžite zničí dlhý sledovací záber.
 
Pozor, kam lietate.
 
          Rovnako ako lietanie lietadla, je dôležité vytvoriť letový plán pred tým, než posuniete drona hore do vzduchu. Nájdite si zdroj na videnie nadmorskej výšky, terénu, ciest a budov. V prípade mimoriadnych udalostí je tiež dôležité vedieť, kam odletíte a pristanete. Môžete tiež použiť rôzne mapovacie údaje na plánovanie. Vždy všetko záleží od vášho dronu a aké mate pripojenie.

bílý dron
 
         Väčšina krajín teraz má niekoľko verzií zákonov týkajúcich sa používania dronov v ich krajinách a je nevyhnutné poznať zákon predtým, ako budete lietať. Tu je čiastočný zoznam celosvetových zákonov o drone.
Všeobecné pokyny sú:
          Nepreletujte nad budovami, cestami alebo ľuďmi; zostať pod 400 nadmorskej výšky. Môžu tiež existovať špeciálne predpisy v závislosti od toho, čo chcete robiť so záznamom – obchodné operácie (lietanie za peniaze) sú iné ako lietanie pre zábavu. 

Rubriky
Hobby

Ekotopfilm

Počuli ste už o ňom? Ja áno. Ale prvý krát to bolo tento rok. Aj som sa naň chystala, ale bohužiaľ akurát som mala skúškové obdobie a učenia bolo viac než dosť. Vstup na filmy je voľný, čo sa často nevidí. Napriek tomu, že som o ňom ešte nepočula, existuje už desiatky rokov po celom svete. Patrí medzi najväčšie festivaly na Slovensku a navštívilo ho viac ako milión obyvateľov Slovenska, jedna pätina. Putuje postupne počas roka po celom Slovensku, takže ho máte možnosť vidieť možno aj vo vašom meste. Ak aj nie, oplatí sa vycestovať pár kilometrov, aby ste si pozreli tieto DUCHAPLNÉ FILMY.

příroda

Filmy na tomto festivale zabŕdajú do rôznych tém, ktoré sa týkajú životného prostredia a jeho ochrany. Napríklad film Tajomné Karpaty natočil istý chlap, ktorý niekoľko mesiacov žil priamo v lese a natáčal tam ako žije ozajstný les. Prežil tam niekoľko mesiacov a vznikol z toho krásny film, ktorý už odvysielala aj slovenská televízia – STV1. Sú v ňom také nádherné zábery, že budete mať problém uveriť, že tento film bol natočený naozaj na Slovensku. V podstate to nie je tak celkom film, ale skôr dokument.

Ďalšie filmy hovoria napríklad o plytvaní jedlom alebo o tom, že si máme s hrdosťou v obchode pýtať slovenské výrobky, o rýchlej móde (oblečenie), o chrobáčikoch, ale aj o rieke Gange. Sú plné výziev, z ktorých si máme odniesť čo-to do života. Tieto filmy nám majú ukázať varovný prst, že tu nie sme len, aby sme si brali niečo z prírody, ale aj preto, aby sme niečo pre našu Zem robili. Stačí aj niečo málo, ale aspoň niečo je viac než nič.  A to sa cení, minimálne vy budete mať lepší pocit zo seba.

nečistota

O tom, že v oceánoch končia milióny odpadkov ročne, ba až denne sa neustále hovorí zo všetkých médií, ale málokto s tým niečo naozaj urobí.
Znížili ste snáď svoju spotrebu plastov? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko toho vyprodukujete a vyhodíte do koša?