Akvaristika : Začnite s chovom rybičiek

Malé plávajúce živočíchy dýchajúce prostredníctvom miniatúrnych žiabier – to je výborný nápad a zároveň vaša voľba číslo jeden. Ak chcete mať krásne upravený byt bez toho, aby bol zanesený chĺpkami alebo nebodaj hnedými skrútenými prekvapeniami, máte na výber z pestrej palety akváriových rybičiek, ktoré sú odstupné v každom chovateľstve, aj v tých miniatúrnych. Navyše akvárium vzbudzuje dojem štýlovo zariadeného bytu.

rybička

Ak ste už pevne rozhodnutý pre rybky, potrebujete o nich aj niečo vedieť. Vyzerá to spočiatku, že s nimi nebude žiadna práca – len si budú plávať v sklenenej nádobe po vrch naplnenej vodou, sem tam nejaká tá rastlinka a na spodku farebný štrk. V žiadnom prípade ! O rybičky sa treba starať tak, ako o každé zviera žijúce v zajatí. Je pravda, že potrebujete hlavne akvárium so spomenutým prostredím vytvárajúcim atmosféru ich pravého domova, no potrebujete viac než len to. Je nutné zaobstarať si filter, ktorý bude rybkám vodu dostatočne filtrovať a jeho veľkosť záleží od veľkosti daného akvária.

K daným rastlinám je dôležité zmieniť skutočnosť, že ak sa rozhodnete pre tie živé, bude to zas viac roboty než s umelými. Štrk alebo piesok si vyberiete už sami, zasa záleží na tom, či budete mať rastliny živé alebo umelé – každá rastlina má predsa svoj biotop, to znamená prostredie v ktorom sa reálne vyskytuje v prírode. Keď už toto všetko vlastníte, môžete si ísť kúpiť rybičku, ktorá vám prvá spadne do oka. Nemôžete samozrejme kupovať veľkú rybu alebo veľký počet malých do nedostatočne veľkého akvária. Ak sa vám páči viacej druhov, môžete si ich kúpiť, ale poraďte sa s niekým, kto sa v akvaristike vyzná – napríklad rovno s pracovníkom chovateľstva.

rybka

Ten vám poradí, ktoré rybky sa znesú a s ktorými by bol naopak problém a navzájom by si ubližovali. Taká Tetra nenávidí maličké rybky a myslí si o nich, že sú jej korisť. Čo asi nasleduje ? útok. Ak teda chcete, aby vaše rybičky žili pekne v symbióze, dajte si poradiť. Čo asi nie je spomenuté je ich strava pozostávajúca zo sušených dafnií a iných milimetrových živočíchov spadajúcich do planktónu. Dajú sa zakúpiť aj rôzne pomleté zmesi, ktoré rybkám veľmi chutia. Tak a teraz ste už o niečo múdrejší o akvaristike – môžete sa pustiť do zariaďovania nového domova vášho nastávajúceho vodného živočícha.

Doporučené články