Rubriky
Technika

Dobrý pomocník, zlý pán

Kedysi bol počítač pre ľudí niečo úplne nové. Nemohol ho mať každý a určite nevyzeral tak ako tie dnešné, ale rozmerovo sa mohol vyrovnať jednej miestnosti. A nie je reč len o počítačoch, ale o všetkých výdobytkoch techniky, ktorá sa nezadržateľne posúva dopredu. Určite si to ale pýta svoju daň. Najlepším príkladom je určite životné prostredie. Výpary z áut, ale aj z iných dopravných prostriedkov majú negatívny vplyv na človeka a na životné prostredie. Emisie prispievajú ku globálnemu otepľovaniu a spôsobujú skleníkový efekt. Vplývajú aj na zdravie človeka. V dnešnej dobe sa však vývojári snažia predísť, alebo skôr zmierniť negatívne účinky emisií. Vytvárajú sa rôzne ekologické automobily, ktoré by mali šetriť zem. Avšak, samozrejme, k znečisteniu nedochádza len týmto spôsobom. Používaním chemikálii sa znečisťuje pôda, nehovoriac o oceánoch, do ktorých sa vypúšťa všetok odpad.

Znečistené ovzdušie

Technika a jej pokrok má veru aj svoje plusy. Tým najväčším je hádam uľahčenie nášho života. Kto z nás si vie predstaviť život bez elektriny, čistej vody, telefónu, alebo počítaču? Pravdepodobne nikto. Všetky technické, ale aj iné vynálezy nám pomáhajú v každodennom živote. Môžeme sa spojiť, dokonca aj vidieť s ľudmi, ktorí sa nachádzajú na opačnej strane planéty, a ešte k tomu aj úplne bezplatne.

Doba techniky

Avšak, nezleniveli ľudia trochu? Vysáva za nás vysávač, ktorý stačí len naprogramovať, perie za nás práčka, myčka zasa umýva, väčšina ľudí si ani nevie predstaviť svoj život bez pripojenia na wifi. Technika nám veľmi prispela do života, no neoberá nás oňho tak trocha? Naše detstvo sme prežili vonku s kamarátmi, dnešné deti ho, bohužiaľ, prežívajú za počítačom. Niektorí ľudia už ani nevedia, aké to je ísť so známymi večer von, lebo jediné, čo majú je televízia a počítač. Tieto veci určite nie sú zlé. Ale všetkého moc škodí. Mali by sme si uvedomiť, čo je pre nás dôležité a čo skutočne v živote potrebujeme.

Rubriky
Technika

Prvá „oceánová“ myš od Microsoftu

Microsoft šokoval svet, keďže po prvýkrát v histórii vyšiel s produktom, ktorý nie je zameraný len na inováciu ale i pomoc pre životné prostredie. Nová počítačová myš, predstavená nedávno, je vyrobená z recyklovaných plastov nájdených v oceánoch. Microsoft uverejnil i svoju víziu, v ktorej vysvetlil, že do roku 2025 chce takto úplne prestať s výrobkami, ktoré by boli z nerecyklovateľných plastov.

safety-net-3289548_640

Údajne materiál, ktorý použili na výrobu „oceánovej“ myši je živica spolu s recyklovaným plastom. Odpad, ktorý z produktu vznikne je možné pretransformovať na pelety, ktoré je následne možné zomlieť a opäť ich použiť na výrobu rovnakého produktu. Krabica, v ktorej je myš zabalená takisto neobsahuje žiaden plast, a naviac, je 100% zrecyklovateľná.

Cena začína od $24.99 a je možné si ju zakúpiť už dnes. Na prvý pohľad pravdepodobne vyzerá jednoducho, no užívateľ si dokáže jej tri dostupné tlačítka naprogramovať pomocou funkcie Bluetooth úplne podľa svojich predstáv. Funguje ako každá iná a sľubuje 12 mesačnú životnosť batérií, ktoré sa dajú jednoducho dobiť, či vymeniť. Ak vás nová myš zaujala, no stále máte starú, Microsoft vám ju rád zrecykľuje za vás! Dizajn má pomerne jednoduchý, je bezdrôtová a vzhľadom pripomína ich Bluetooth myš, takže to pre verných užívateľov nepredstavuje nič, na čo by si museli zvykať. Preto prechod na novú „ekologicky-priateľskejšiu“ myš nemohol byť jednoduchší!

computer-mouse-23266_640

Čím ďalej, tým viac si začíname uvedomovať, že skôr či neskôr budeme musieť v problematike ochrany životného prostredia zakročiť ráznejšie. Zdá sa, že čo aktuálne robíme stále nie je dosť. Mnohé firmy si závažnosť situácie už uvedomujú, preto sa snažia predlžovať životnosť produktov čo najviac a umožniť ľuďom ich správnu recykláciu. V dnešnej dobe je technika neoddeliteľnou časťou našich životov, a práve preto je dôležité aby sa zmeny začali diať i v tejto sfére. „Oceánová“ myš má veľký potenciál a predstavuje novú, lepšiu cestu, ktorou by sa mohli inšpirovať i ďalší výrobcovia akejkoľvek technológie pre firmy, či domácnosť.

A čo vy? Dbáte na životné prostredie i pri výbere technológií?