Rubriky
Záhrada a dom

Rastlinné terárium- okrasa domu

Máte 2 možnosti :
·         Kúpiť si hotový nádherný produkt
·         Kúpiť si jednotlivé časti produktu a poskladať si to podľa predstáv
 
Prečo si to nevyskúšať spraviť? Verte mi, nie ja to nič ťažké a zaiste Vás pohľad na vlastné rastlinné terárium bude tešiť pár rokov alebo aspoň zopár mesiacov. Polička vo vašom byte s týmto doplnkom získa na atraktívnosti.

květy
 
Čo k tomu budeme potrebovať:

 • .Piesok niekoľkých farebných odtieňov, štrk, drevené uhlie, zeminu
 •  Nádobu sklenenú -vhodnú pre terárium
 • .Nenáročné malé rastlinky- kaktusy

 
S výberom sklenenej nádoby si nelámte hlavu, vhodná je každá- predstavivosti sa medze nekladú. Dobrá je stará karafa, váza, či dokonca  sklenená nádoba zo starého kávovaru. Dôkladne ju premyte vriacou vodou, aby ste zlikvidovali baktérie a potom ju dobre usušte.

řemesla

Keďže terária nemajú odtokové otvory, musí sa to vziať do úvahy pri príprave substrátu. V dolnej časti nádoby dáme štrk o hrúbke 3-5 cm pred pridaním zeminy , potom vrstvu vrecoviny  Tá nedovolí substrátu padať medzi kameňmi.
Ďalšia vrstva je vyrobená z dreveného uhlia o hrúbke 0,5 až 1,5 cm . No, potom nasleduje  vrstva piesku rôznej farby a vrstva zeminy – stačí 6 cm. V závislosti od hĺbky terária je možné meniť množstvo substrátu,
A na záver naaranžuje sukulenty majúce malé nároky na zálievku Odvážnejší sa môžu pokúsiť umiestniť dnu bonsaj.

Ihneď po výsadbe rastlín, a čas od času, nahraďte postrekom klasické  zalievanie, a ak si myslíte, že kvety potrebujú viac vlhkosti, zalejte ich , ale to mierne. Nezabudnite, že nadmerná voda v teráriu sa stane príčinou hubových chorôb, výskytu plesní,  vzniku hnilobných rastlín. Ak sa tieto problémy objavia, bojovanie  s nimi nebude tak jednoduché. Lepšie je tomu predchádzať.
A na záver –umiestnenie výtvoru. Priame slnečné svetlo môže byť škodlivé pre rastliny v teráriu, čo spôsobuje hnilobu a vznik hubových chorôb. Navyše v takomto prostredí teplota na slnku stúpa pomerne rýchlo a korene jednoducho vyschnú . Preto najlepšie miesto pre terárium bude tam, kde je dostatok rozptýleného svetla. A rozhodne by ste nemali vyberať  južné a západné okná.
Byt, dom s kvetmi získava novú dimenziu, získava atmosféru a krásu.

Rubriky
Záhrada a dom

Wiercinski-studio pracuje na Szelag Garden Pavilion

Pavilion Szelag Garden sa nachádza na ulici Ugory v Poznani, pozemok priamo susedí s historickým parkom Szelagowski a riekou Warta. Miesto sa nachádza iba 3 km od centra mesta a vďaka revitalizácii riečnych oblastí a vytvoreniu cyklotrasy „Wartostrada“ je obľúbeným miestom aktívneho odpočinku obyvateľov mesta Poznaň.Poľská vlajka
Pozemok bol po celé roky opustený a mesto sa rozhodlo vytvoriť miestne komunitné centrum, spoločenské záhrady a miesto na odpočinok. Pozemok má rozlohu 2800 m2. Pavilón sa nachádza pri hlavnom vchode. V ďalšej rovinatej časti sa nachádzajú sociálne záhrady s miestami pestovanými obyvateľmi, triedami a dielňami. Pozemok má rozlohu 2800 m2. Na pozemku sa tiež nachádza dočasná oblasť stravovania, detský kútik a na relaxáciu sú roztrúsené drevené terasy. Celý projekt má sociálny a ekologický charakter.
Budova: Pri hlavnom vchode na pozemok pozdĺž existujúcej cesty bol postavený celoročný pavilón jednoduchého tvaru. Jedná sa o najvyšší bod oblasti, z ktorého najlepšie je výhľad na rieku. Objekt bol postavený v ľahkej drevenej rámovej konštrukcii a vzhľadom na sklonený terén umiestnený na devätnásť betónových stĺpov, udržujúci úroveň podlahy na úrovni cesty, ktorá poskytuje pohodlný prístup aj pre osoby so zdravotným postihnutím.Mesto Poznaň
Tvar strechy a ich smer vyplýva z jednoduchej a ekonomickej stavby a otvára juhovýchodnou fasádou smerom k rieke. Dažďová voda zo strechy je odvedená a hlavne používa sa na zavlažovanie záhrady. Časť budovy bola vyrezaná na vytvorenie zastrešenej vstupnej zóny a priechodu na terasu. Toto riešenie umožňuje použitie terasy aj pre používateľov invalidných vozíkov, aj keď je pavilón zatvorený. V stene uzatvárajúcom priechodu na terasu bol vyrezaný veľký otvor, ktorý z vnútra pavilónu ohraničuje pohľad na park Szelagowski.
Usporiadanie okien na fasáde je usporiadané takým spôsobom, aby sa zrámali príslušné pohľady z interiéru a aby sa hospodárne veľkosti okien preniesli do vhodného množstva slnečného svetla.

Rubriky
Záhrada a dom

Doprajte si čistý vzduch!

Žijeme v dobe, ktorá nepatrí práve medzi tie najčistejšie. Toxíny a nebezpečné látky sa okolo nás hemžia a bohužiaľ si ich z vonkajšieho prostredia nesieme aj domov. Buď sa nám do domácnosti dostanú prostredníctvom pootváraných okien alebo si ich do domu zavedieme v podobe nového nábytku, podlahy alebo dokonca sa môžu šíriť aj zo stien. Z nich sa totiž postupne uvoľňujú rôzne chemické látky, ktoré negatívne vplývajú na náš zdravotný stav. Stali sa súčasťou nášho života a napádajú nás aj počas spánku.kaktusy v črepníkoch.jpg Popri týchto rôznych chemických látkach, ktoré sa vylučujú z nábytku, na nás negatívne vplýva aj takzvaný elektrosmog, ktorý pochádza z obrazoviek televízorov alebo z rôznych elektrických prístrojov, ktorých máme v domácnosti nespočetné množstvo. Ale ako sa pred týmto všetkým môžeme brániť? Veľmi jednoducho! Mali by sme sa zamerať najmä na to, čo je nám prirodzené, a tým je hlavne príroda. Môžeme sa zachrániť napríklad obyčajnými bytovými rastlinami. Tie majú blahodarné účinky nie len na naše telo, ale aj dušu. Medzi tieto kvetiny a rastliny patrí napríklad zelenec, svokrin jazyk, antúrie, medzi ľuďmi veľmi obľúbené kaktusy, nenáročný potos, ktorý patrí medzi ťahavé rastlinky alebo jednoduchý, ale za to veľmi pekný fikus.červené antúrie.jpgVšetky tieto kvetiny sa vyznačujú tým, že nás dokážu zbaviť nebezpečných toxínov, naše bývanie s nimi vyzerá omnoho krajšie a dýcha sa nám ľahšie. Nesmieme popri nich však zabudnúť ani na nefrolepku a figovníky. Figovníky majú jednu úžasnú vlastnosť – dokážu náš vzduch vyčistiť od prachu a sú známe aj tým, že odstraňujú formaldehyd. Každá z týchto kvetín má skvelú schopnosť, ktorú v prípade potreby dokážeme využiť vo svoj prospech. V tomto článku sme síce spomenuli len zopár z nich, ale na svete je mnoho podobných, vďaka ktorým sa nám môže lepšie žiť.
Ak si zaobstaráte čo i len jednu z týchto prekrásnych a zdraviu prospešných kvetov, výsledky na seba nenechajú dlho čakať. Aj v modernej dobe sa stále dá žiť zdravo a aj vy si to môžete vyskúšať na vlastnej koži!

Rubriky
Záhrada a dom

Viete ako správne skladovať potraviny?

Správne skladovanie potravín nám zabezpečí to, že ich nebudeme musieť vyhodiť po týždni. Možno budete prekvapení, koľko chýb, ste do teraz robili i vy.

ovoce
 
Čo nepatrí do chladničky
Mnoho z potravín, ktoré skladujeme v chladničke, v skutočnosti vôbec nepotrebujú byť v chlade. Práve naopak, chladné prostredie im len uberá na trvanlivosti. Navyše si zapĺňame zbytočný priestor a zvyšujeme spotrebu energie.
 

 • Zemiaky nemajú v chladničke čo hľadať. Pôsobením chladu, nám môžu nepríjemne zosladnúť.
 • Mnoho ľudí ukladá do chladničky cesnak a cibuľu. Opäť ide o potraviny, ktorým sa bude lepšie dariť v suchej poličke. Cibuľa rýchlejšie plesnivie a taktiež zmäkne. Na cesnak má chlad podobný vplyv, navyše nám začne skôr klíčiť a stráca svoju charakteristickú arómu.
 • Nevedno prečo, ale paradajky podvedome ukladáme do chladu. To je však chyba. V chladničke strácajú chuť a mäknú vo vnútri.
 • Banány a červený melón nechajte uložené vo voľnom priestore. Obe tieto ovocia v chlade rýchlejšie mäknú, strácajú chuť a banány sa rýchlejšie skazia.
 • Omáčky, ktoré obsahujú ocot, alebo chilli, nemusíme ani po otvorené odkladať do chladničky. Tieto suroviny zaručujú, že sa ani v teplejšom prostredí neskazia.

 
meloun

Trvanlivosť potravín ovplyvňuje aj správne nastavená teplota v chladničke. Ak to s ňou preženiete, potraviny budú v podstate mrazené a po vybratí na teplejšie miesto sa omnoho rýchlejšie skazia. Navyše stratia chuť aj štruktúru. Dôležitá je i správna vlhkosť.
 
Zabudnite na plastové vrecúška
Veľa ľudí, zvykne chlieb skladovať v mikroténových vrecúškach. To však zabezpečí iba to, aby nám pečivo skôr splesnelo. Zadovážte si preto radšej chlebník. Plastové vrecúška nerobia dobre žiadnym potravinám. Preto z nich pred uskladnením vyložte všetku zeleninu, ovocie, bylinky a iné suroviny.
 
Oddeľte ich
Jablká, paradajky a banány, skladujte oddelene od ostatného ovocia. Látky, ktoré sa s z nich vyplavujú totiž  výrazne ovplyvňujú ich trvanlivosť.

Rubriky
Záhrada a dom

Modernosť vo vzťahu aj v domove

Ak ste vo vzťahu určite viete, že jedinou cestou ako si udržať dlhodobejší vzťah je naučiť sa robiť kompromisy. To isté platí aj ak si s vaším partnerom zariaďujete spoločné bývanie. Zariadiť si spoločný domov nie je vždy jednoduché je potrebné prejsť dlhou cestou kým nájdete to čo bude vyhovovať obom.
Na začiatku si budete určite chcieť každý vybojovať to čo sa páči práve vám. No takto to ďaleko nedotiahnete ak budete tvrdohlavo trvať len na tom čo sa páči vám. Postupom času si určite uvedomíte, že musíte začať robiť kompromisy. Ak to tak nebude určite nebude nikto spokojný.

dva

Zariadiť byt moderne nie je vždy jednoduché. Je potrebné prejsť viacero katalógov a obchodov. Zaberie vám to taktiež veľa času ale určite budete následne s výsledkom veľmi spokojný. Modernosť treba priniesť nie len do bytu ale aj do vášho vzťahu. Veď predsa viete, že už nie sme v dobe kedy boli ženy iba majetkom muža a nemohli prejaviť svoj názor.

pár

Presklené dvere

Jedným prvkom, ktorý vystihuje práve modernosť sú aj presklené dvere. Dodajú miestnosti neskutočne veľa svetla. Váš domov tak bude pôsobiť veľmi príjemne a budete sa cítiť dobre. Svetlo totiž ovplyvňuje našu náladu. Keď je priestor tmavý má to vplyv aj na našu psychickú pohodu. Práve preto sú tieto sklenené dvere veľmi vhodné!

kuchyň

Ak by s tým však váš partner nesúhlasil dajte mu čas na rozmyslenie a pokojne mu vysvetlite jednotlivé výhody, ktoré do priestoru prinesú. Tieto dvere sú najnovším trendom a teda určite dodajú vášmu domovu modernosť.
Teda ak chcete vytvoriť skutočný domov musíte sa naučiť správne komunikovať. Musíte vedieť druhého človeka počúvať a nepresadzovať si len svoj vlastný názor. Ak by ste tak neurobili mohlo by sa stať, že domov už nebudete mať viac s kým zariaďovať. Dávajte si teda pozor a naučte sa robiť kompromisy. Iba to je cesta ako priniesť modernosť do vzťahu a domova.

Rubriky
Záhrada a dom

Spôsoby, ako priniesť šťastie do domu

Veterné zvončeky
Veterné zvončeky sú známe prinášať veľa šťastia, rovnako ako peniaze do domu. Najlepším spôsobom, ako ich použiť, je zavesiť ich pri vchode do domu. Môžete tiež umiestniť v smere vetra v najširšom ľavom dolnom rohu (pri pohľade stojaceho pohľadom na váš dom z prednej ulice alebo z vchodu vášho domu). Nikdy nahýbajte so zvončekmi, keď študujete, pracujete, jete alebo spíte, pretože to potláča pozitívnu energiu.

dveře

Podkova
Kone sú považované za šťastné zvieratá, takže nie je divu, že podkovy majú aj šťastie. U-tvar podkovy je považovaný za ochranu vášho domu pred zlými duchmi. Vždy používajte železnú podkovu, pretože železo sa považuje za šťastný materiál. Vždy si môžete kúpiť podkovy, ale považuje sa to za ešte šťastnejšie, ak ste si ho vyrobili, alebo ho nájdete. Neodstraňujte klince podkovy, ktoré nájdete (pretože každý klinec predstavuje ďalšie šťastie!). Keď pripevníte podkovu k svojim dverám, použite nepárne množstvo klincov, aby ste ju pripevnili.

Zoznam vecí pre veľa šťastia
Existuje veľa vecí pre šťastie, ktoré musíte vždy zdvihnúť, ak ich nájdete. Tie sú známe tým, že vám pomôžu priniesť veľa šťastia do vášho života a vášho domova. Zahŕňajú: štyri listy ďateliny, mince, ceruzku, poštové známky, žltú stuhu alebo čokoľvek fialovej farby. Nikdy nechoďte okolo týchto objektov, ak ich uvidíte – je dôležité, aby ste ich zdvihli!

Zvieratá pre šťastie

 • Ak nájdete húsenicu, vyzdvihnite ju a prehoďte ju cez rameno. To nemusí byť pre húsenicu šťastie, ale bude to pre vás!
 • Cvrček v dome prináša veľa šťastia!
 • Žaba prináša šťastie do domu, do ktorého vchádza.

čtyřlístek

Modré oblečenie
Modré šaty sú považované za skutočne šťastie. Farba oblohy je tiež modrá, ktorá odpudzuje negatívne energie. Takže noste modrú v tých dňoch, kedy si prajete veľa šťastia vo vašom živote.
Dúfam, že sme vám priniesli trochu šťastia do života týmto príspevkom.