Moderné podnikanie

Podnikanie v roku 2024

Vedeli ste že iba v roku 2023 vzniklo 21851 firiem? Počet živností a právnických osôb stúpa. Ak chcete preraziť vo svete podnikania, musíte sa vyzbrojiť trpezlivosťou, rozhľadom a vytrvalosťou. Dnes máme pocit, že všetkého je veľa a niekto náš nápad určite už vytvoril. Nevešajte hlavu, trh je stále plný prázdnych miest, ktoré je treba zaplniť. Ako na to? Tu je pár jednoduchých typov ako uspieť v modernom podnikaní.

Kde začať…

Ako prvé musíte vyriešiť otázku, v čom vlastne budete podnikať. Premýšľajte o veciach, ktoré sú Vám blízke, zaujímajú Vás alebo čerpajte inšpiráciu priamo zo života. Niekedy za najlepšími nápadmi stoja náhody. Veľa podnikateľov začínalo od nuly a dokázali svoje zárobky vyzdvihnúť na vyššiu úroveň. Ako druhý krok je administratíva. Čaká Vás návšteva živnostenského úradu. Ak máte otázky pred založením živnosti je dobré mať ich pripravené a nerozptyľovať sa neskôr pri rozmýšľaní.

Dobrý nápad môže mať hodnotu miliónu

Živnosť vs. s.r.o.

Ak máte predstavu čo budete robiť, je načase rozmyslieť si ako to budete robiť. Každá z možností má svoje pozitívne aj negatívne stránky.

Živnosť je pri založení jednoduchšia ako založenie s.r.o.. Živnosť založíte na živnostenskom úrade cez žiadosť. V prípade voľnej živnosti Vám stačia doklady a čistý register trestov. V prípade založenia s.r.o. je to zložitejšie. Je potrebné spísať zakladateľské dokumenty, určiť konateľa, správcu a.t.d. Nesmieme zabúdať na to, že k založeniu s.r.o. je potrebné vložiť vklad do základného imania. Až potom je možné ísť na živnostenský úrad a pokračovať v zriaďovaní príslušnej živnosti a povolení. Rozdiel medzi živnosťou a s.r.o. je aj v ručení. Živnostník ručí celým svojím majetkom. S.r.o. ručí celým svojím majetkom – majetkom firmy. Chápme to ale tak že právnická osoba nie je to isté ako fyzická osoba.

živnosť či s.r.o.

Priestory na podnikanie

Snívate o krásnej prevádzke s moderným dizajnom ale realita je úplne iná? Je ťažké nájsť prenájom priestorov v adekvátnej cenovej hladine. Máte niekoľko možností – znížiť svoje nároky, zvýšiť svoje náklady alebo dostať dobrý nápad. Samozrejme jedným z riešení je kúpa priestoru. Ak ste ale na začiatku podnikania musíte premýšľať obozretne a poriadne zvážiť všetky možnosti.

Niekedy je najlepším riešením predsa len kúpa svojho priestoru. Takto sa ale môžete poriadne buchnúť po vrecku. Hlavne ak hľadáte priestory v mestách. Na dedinách je zasa málo priestoru, ktorý nie je využitý.

Buďte iný ako konkurencia

Našťastie je tu jedna z noviniek v podnikateľskom sektore, ktorá môže zachrániť sny o novom obchodnom priestore, v dobrej lokalite a za dobrú cenu. Čoraz častejšie siahajú mladý podnikatelia práve po tejto verzii. Je lacnejšia ako kúpa a rekonštrukcia staršieho priestoru. Ponúka vyššiu flexibilitu a je moderne a vkusne zariadená.

Reč je o mobilných domoch http://www.euro-mobilnedomy.sk/. Ste prekvapený? Tento typ priestorov sa začína využívať najmä pre oblasti poisťovníctva, street food, kaviarní či v oblasti starostlivosti o telo. Niet sa čomu čudovať. Svojimi rozmermi sa dokážu prispôsobiť aj menšiemu pozemku, sú cenovo dostupné, ekonomicky efektívne a moderne zariadené. Výber veľkosti či prevedenia je na Vás a stavba je oveľa rýchlejšia ako murovaná stavba či kompletná rekonštrukcia starého priestoru. Možností je veľa a záleží iba na Vašej kreativite ako využijete vysoký potenciál tohto riešenia.

Čo nesmie chýbať

Pri podnikaní rozhodne treba mať pevnú vôľu a určený cieľ. Ak sa budete svojho cieľa držať a nebudete sa báť čerpať inšpirácie nielen z overených typov ale aj z nových inovatívnych riešení na našom trhu ale aj v zahraničí, je pravdepodobné že budete odmenený úspechom.

Doporučené články