Prehľad zmien v poskytovaní hypotekárnych úverov

Od 1. júla 2018 platia nové pravidlá pre poskytovanie hypoték na Slovensku. Národná banka Slovenska totiž chcela, aby sa znížilo tempo zadlžovania sa. Opatrenia sa týkajú napríklad poskytovania hypotekárnych úverov nad 90% z hodnoty nehnuteľnosti – konkrétne toto má byť zakázané. Nové opatrenia však spôsobili chaos a ľudia si húfne začali brať hypotéky, aby to stihli ešte pred tým, ako začnú platiť nové pravidlá.

klíče

Za posledné tri roky si Slováci zobrali najviac úverov v porovnaní s inými krajinami EÚ. Vhodné podmienky pre zadlžovanie sa poskytli faktory ako najnižšie percento nezamestnanosti, nárast príjmov, nízke úrokové sadzby a boj o klienta medzi jednotlivými bankami.
Zmeny v poskytovaní hypoték sa dotknú len nových úverov a to konkrétne takýmto spôsobom:
 
Obmedzenie hypoték, ak pomer hypotéky a hodnoty založenej nehnuteľnosti prekročí 80%. V podstate toto fungovalo aj doteraz, len sa to sprísnilo a dotklo hypoték medzi 80 – 90% a nad 90% z hodnoty nehnuteľnosti.
 
Zrušenie hypoték nad 90% hodnoty nehnuteľnosti. V minulosti to fungovalo tak, že ak žiadateľ o hypotéku mal dobrý príjem, mohol hypotéku do 100% hodnoty nehnuteľnosti dofinancovať spotrebným úverom. Po nových opatreniach to už nebude možné, pretože sa stanovil tzv. úverový strop, ktorý predstavuje 8-násobok čistého príjmu žiadateľa.

hypotíka
 
Menšia dostupnosť hypoték medzi 80 – 90%.Takéto úvery v minulosti tvorili 40% všetkých úverov, teraz je to už len 35%, a malo by sa to znížiť až na úroveň 20%.  Z toho vyplýva, že poskytnutie hypotéky do výšky 90% hodnoty nehnuteľností nebude celkom nemožné, ide o to, že banka nebude môcť presiahnuť hranicu 20% z nových poskytnutých úverov.
 
Pomer zadlženosti a celkového príjmu nad 8– to je strop, ktorý zaviedla NBS. Presne to znamená, že vaše dlhy by nemali presiahnuť 8-násobok vášho príjmu za rok. Nemusíte sa však báť, ak je vaša miera zadlženosti vyššia ako 8, pretože banka vám v obmedzenej miere bude môcť úver poskytnúť.
 

Doporučené články