Ostrov Sal (Kapverdy) – Krajina na povrchu mesiaca

… alebo ako omladnúť o 10 rokov.

Táto k africkému kontinentu patriaca krajina sa skladá z rôznych ostrovov, z ktorých je 9 obývaných. Niektoré sú zelené a zalesnené, ako napríklad Santiago s hlavným mestom Praia, iným sa snaží farbu zelenej nádeje vliať človek (Boa Vista). Ďalšie si zasa zachovali nehostinný africký ráz (Sal). Práve rozmanitosť tak blízkych ostrovov je fascinujúca. Nie však nedostupná. S ponukou exotickej destinácie ostrova Sal sa čoraz viac stretávame aj v našich zemepisných šírkach.
Po pristátí sa pripravte na obraz mesačnej krajiny, kde stromy rastú za výdatného zavlažovania len v hotelových rezortoch. No dlhá nekončiaca pláž Santa Maria s nádherným jemným pieskom a obmývajúcim priezračným oceánom je na nezaplatenie. A hoc tento najkrajší, dušu lahodiaci skvost je „obrastený“ hotelovými komplexmi, máte pocit neobjaveného pokladu s minimom turistov. A možno je to len tou veľkosťou 8 kilometrovej pláže, na ktorej sa počet návštevníkov plynule rozloží a vy nemáte pocit preplneného letoviska.

moře

Ak nemáte chuť celú dovolenku len preležať na ležadle a slniť sa na slniečku, tak sa môžete vydať za žralokmi, čo je úžasný zážitok, keď plávajú v blízkej vzdialenosti od vás. Mnoho turistov vyhľadáva taktiež pozorovanie liahnucich sa korytnačiek a ich prvú cestou do oceánu, čo však samozrejme neočakávajte celoročne. Pozor i na ponuku fakultatívnych výletov akými sú sledovanie veľrýb, ktoré prichádzajú k ostrovom len v určitých mesiacoch v roku.
Už z názvu Salvyplýva, že na ostrove sa vo veľkom ťaží a ťažila soľ. Miesta, kde sa i dnes ťažba vykonáva ručne, sú tiež dostupné a často vyhľadávané. Veľkú tradíciu má rybolov a na móle na pláži môžete zrána vidieť rybárov s čerstvými úlovkami. Turistickým lákadlom je tiež vyťažené dolové jazero so zložením vody podobnej tej z Čierneho mora. Je opradená mýtom, že kto do nej vstúpi a natrie sa bahnom, omladne o desať rokov. A určite by ste nemali obísť ani morské oko, či najväčšiu horu. Cestou sa nenechajte pomýliť fatamorgánou.

pláž

Ak sa chcete naučiť potápať a nahliadnuť pod vodnú hladinu, je dostupná škola potápania. Ale dôvod prečo je ostrov najviac vyhľadávaný je fakt, že je rajom surferov a windsurfingu. S jemne pofukujúcim vetrom preto musíte rátať vždy. I slnečné lúče sú z tohto dôvodu zradné. Človek si nemusí uvedomovať ich silu.
Prechádzka uličkami mesta Santa Maria vám nezaberie veľa času, no bez ochutnania domácej kávy, sopečného vína a nákupu soli snáď ani nemôžete odísť. Okrem centra, jeho obchodíkov a kaviarničiek, stojí za návštevu aj miestny kostolík. V noci si mesto žije svoj nočný život, ktorý láka najmä mladých ľudí.
Hoc ostrov nie je príliš veľký – je bohatý na zážitky a možnosti využitia voľného času. Určite si vás získa a nájde si miesto vo vašom srdci so svojou typickou pohodovou atmosférou, hudbou, chuťou miestnych jedál i vôňami, najmä čerstvo zomletej domácej kávy. A vy máte chuť sa vrátiť opäť.

Doporučené články