Finančná pasca v podaní Číny

Ak ste si už niekedy v živote požičali peniaze, viete presne ako tento systém funguje. Banka vám síce požičia istý obnos peňazí, no vy ich jej vrátite niekoľkonásobne viac. Seriózny problém však nastane vtedy, keď svoju pôžičku nemáte ako splácať. Najprv sa na scéne objavia zmluvné pokuty, takže banke dlhujete ešte viac. Ak sa vám z tohto kolobehu nepodarí dostať, prichádza na rad exekúcia vášho majetku. V tom lepšom prípade vám banka vezme iba to, čo ste si za požičané peniaze kúpili. No a presne takto to funguje aj vo svete. Jedným z priekopníkov vo svete pôžičiek a následného vyberania dlhov je Čína.

rozpočet

Možno ste sa už stretli s výrazom „Money trap“. Do slovenčiny ho môžeme preložiť ako „finančná pasca“, ktorá funguje nasledovne. Krajina, ktorá nemá dostatok finančných prostriedkov, potrebuje peniaze aby mohla prosperovať. Hovoríme najmä o rozvojových krajinách s mizernou ekonomikou. Na rad prichádza pôžička. Keďže ekonomiku Číny predbehne len málokto, táto krajina si v poskytovaní pôžičiek, v súčasnosti, drží svetové prvenstvo. Za tieto peniaze začne daná krajina, ktorá si ich vypožičala, stavať budovy, cesty, mosty a všetko vyzerá priam ideálne. To však iba do momentu, kedy je potrebné začať splácať. Keďže táto krajina ešte pred krátkym časom nemala financie ani na to, aby postavila obyčajnú cestu, je nám viac než jasné, že svoje dlhy jednoducho splácať nezvládne. Tak a teraz prichádza na rad to, čo Čína vedela už dávno. Svoj dlh si väzme späť, avšak vo forme budov, ciest a iných vecí, ktoré boli vytvorené vďaka ich úveru. Čo sa stane, ak bude Čína vlastniť osemdesiat percent budov a pozemkov v danej krajine? Bude ju v podstate vlastniť, teda konkrétne, bude mať možnosť jej kontroly. Tak a týmto spôsobom si táto svetová veľmoc postupne podmaňuje svet.

hong kong

V súčasnosti sa do tejto nemilej situácie dostalo už mnoho krajín po celom svete. Niektoré z nich nájdeme napríklad v Pakistane, Malajzii, Kazachstane, v Keni, či v Mongolsku.

Doporučené články