Najlepšie kvety pre alergikov

Mať doma člena rodiny s akýmkoľvek typom alergie nie je jednoduché, treba tomu prispôsobovať zariadenie domácnosti a dbať na to, aby sa prejavy tejto choroby nezhoršovali. Našli sme niekoľko rastlín, ktoré si môžete bez obáv vysadiť v záhrade aj v tomto prípade.

kytka

§ Begónie
Táto rastlina vyniká zaujímavou schopnosťou zbavovať sa drobného peľu. Begónie sú voľné rastúce a takmer neexistuje záhrada, v ktorej by ste ich nenašli. Pre alergikov nie sú hrozbou.
§ Ibištek
Jeho kvety vylučujú silný peľ, ale zaujímavé je, že sa nedostane do vzduchu. Problém by mohli mať ľudia so sennou nádchou, ktorí radi pijú ibištekový čaj, pretože ten je miešaný aj s jeho kvetmi a tie môžu obsahovať nejakú časť peľu.
§ Ruže
Peľ ruží sa vyskytuje aj vo vzduchu, ale väčšina z nich nie je spúšťačom sennej nádchy. Najlepšie sú na tom ruže, ktoré majú husté okvetné lístky, pretože z nich sa uvoľňuje menšie množstvo peľu. Divoké ruže sa však považujú za nebezpečné.
§ Azalky
Opeľovanie azaliek je závislé na hmyze, ale pele sa len málokedy uvoľnia do ovzdušia. Nie sú to síce alergény, ale rastlina ako celok je jedovatá, a teda voňať ju celkom zblízka nie je vhodné, dokáže spôsobiť podráždenie.
§ Kamélie
Kvety kamélie sú také krásne ako aj ich vôňa. Patria k dvojdomým rastlinám, čo vysvetľuje to, že nespôsobujú alergie, keďže na jednom kvete majú samičie aj samčie orgány na reprodukciu, a tak peľ nie je nútený za opeľovaním putovať ďaleko.

květ

§ Petúnie
Samostatne rastúce petúnie voňajú len slabo, ale v skupinovom raste sa ich vôňa zintenzívňuje. Ani ich peľ nie je alergénom, a tak si ich bez obáv môžete vysadiť do záhrady.
§ Kaktus
Na kvitnutie kaktusov je potrebné krížové opeľovanie z iných kaktusov kvôli produkcii osiva, no túto úlohu neplní vietor, ale na starosti to majú vtáky a hmyz.
§ Ľalie
Tieto rastliny sú známe množstvom peľu, ktoré sa nachádza na tyčinkách, no je jednoduché ich odstrániť, a tak sa stanú neškodnými. Treba si len dať pozor pri manipulácii s tyčinkami, lebo sýtožltý peľ dokáže zašpiniť prsty aj oblečenie.

Určite sa nájde ešte viac rastlín, ktoré sú vhodné na pestovanie aj v domácnosti s výskytom sennej nádchy, no môžete nimi začať vytvárať bezpečnú záhradu.

Doporučené články