Eko ako eko – ako byť ekonomický a ekologický zároveň

Žijeme v rýchlom svete, ktorý je zameraný na financie, na predaj a kúpu vecí – ktoré hoci sú lacné, tak sa o to rýchlejšie pokazia. Žijeme vo svete, kedy niekedy chorobná túžba po veciach nás donúti si kúpiť aj to, čo by sme za normálnych okolností nekúpili. Ale, tomuto trendu sa dá vyhnúť. Je ťažké, zostať tým, na ktorého nepôsobia reklamy, ale vy ním byť môžete.
Okrem finančnej stránky veci (ušetríte!) má takýto životný štýl aj ekologickú stránku! Skĺbite tak dve veci do jednej a budete žiť život šetrný k vašej peňaženke a čo je hlavné, tak šetrný k našej planéte.

čištění.jpg

Začnite tým, že vytriedite svoj šatník – zistite, koľko vecí reálne nosíte – nemusí to byť ani viac ako dvoje nohavice, pätoro tričiek a iné, potrebné maličkosti, ktoré máte. Ak zistíte, koľko percent z vášho šatníka tvoria vlastne zbytočnosti, tak si to možno uvedomíte pri vašom budúcom plánovanom nákupe. Ak sa ale predsa len rozhodnete ísť na ďalší nákup, držte sa vášho nákupného zoznamu – ak si máte kúpiť obuv, nekupujte si šaty, ak si potrebujete zaobstarať plavky, nekupujte si kabelku, aj napriek tomu, že je to zrovna v zľave.
Skúste nakupovať v second-hand obchodoch! Oblečenie tam je to najekologickejšie, čo si môžete kúpiť v obchodoch a zároveň niekedy nájdete aj značkové kusy za málo peňazí.

Takýmto istým princípom skúste nakupovať aj vašu elektroniku, či ostatný tovar, pri ktorom je možné takto šetriť financie aj planétu.
Ďalším krokom môže byť, že znížite množstvo kozmetických produktov, ktoré používate. Zistíte, že pokiaľ nemáte nejakú diagnózu a nejde o liečivá predpísané lekármi, vaša tvár aj vlasy si často lepšie ako s vodičkami, olejčekmi či krémami, poradí bez nich. Radšej, ako do kozmetiky rôznych druhov investujte do stravy a do jedného, či dvoch kvalitných prípravkov.

sklad.jpg

Pokiaľ na to máte čas a priestor, skúste si vaše potraviny (aspoň drobnú časť z nich) pestovať! Vypestovaná zelenina či ovocie môže chutiť tisíc krát lepšie ako produkty kúpené v supermarkete.

Doporučené články