Poklad, ktorý je nenahraditeľný

Veru, pre rodičov sú deti veľkým darom a mnohí sa svojich ratolestí nevedia nabažiť. Sú pre nich stredom vesmíru a urobili by pre nich všetko na svete. Bábätko je malé, bezbranné a otec s mamou cítia za neho obrovskú zodpovednosť, chcú ho chrániť a keby to bolo čo i len trošku možné, určite by za neho i dýchali. Hlavne tí, ktorí majú prvé dieťa sa na svojho potomka pozerajú ako na niečo, čo je pre nich nenahraditeľné, a tak by to aj malo byť. Dieťa by sme nemali brať ako samozrejmosť a mali by sme urobiť všetko pre to, aby bolo šťastné a spokojné. Existuje viacero princípov a spôsobov výchovy, ktorú rodičia presadzujú a uprednostňujú. Jedni hovoria, že nie je dobré, aby dieťa liplo na rodičovi, pretože sa neskôr nebude vedieť od neho odpútať a nebude samostatné. Iní rodičia zasa tvrdia, že blízky kontakt dieťaťa s rodičom je presne to, čo deti pre svoj správny vývoj a aj zdravé sebavedomie potrebujú.

miminko

Kontaktné rodičovstvo
Princípom kontaktného rodičovstva je blízkosť rodiča a dieťaťa, ktorá by mala byť základom všetkého. Začať by sa mala už na pôrodnej sále po narodení a priložení dieťatka na matku a prvé prisatie, pokračovať by mala ďalej nosením dieťatka v šatke či ergonomickom nosiči, aby dieťa cítilo prítomnosť matky alebo otca, dojčenie na požiadanie, spoločné spanie a reagovanie na všetky potreby dieťatka už od najmenšieho zaplakania, pretože to má vždy svoju príčinu. Je potrebné si uvedomiť, že takéto rodičovstvo a spôsob výchovy nemusí vyhovovať každému rodičovi a rovnako ani dieťatku. Každé bábätko je iné, a aj keď potrebujú od narodenia cítiť blízkosť mamy, nemusí byť spokojné v nosiči a možno spí pokojnejšie vo svojej vlastnej postieľke. V tomto ohľade by mali rodičia princípy kontaktného rodičovstva upraviť podľa vlastných potrieb a hlavne podľa potrieb dieťaťa.

dětská postel

Malo by mať svoje miesto
Aj keď sa rozhodnete, že chcete ako rodičia fungovať na princípe kontaktného rodičovstva, určite nebudete môcť dieťatko mať neustále pri sebe na rukách či v posteli. Aj keby malo s vami spávať vo vašej posteli, neznamená to, že nepotrebuje aj svoju postieľku či neskôr väčšiu posteľ. Deti sa totižto skôr či neskôr samé rozhodnú odísť z rodičovskej postele a budú si vyžadovať svoje vlastné miesto na spanie. Tu treba zvážiť kúpu postieľky alebo väčšej postele, pri výbere ktorých treba dbať na pohodlie a komfort, aby deti mohli plnohodnotne odpočívať,. Zdravý spánok je pre deti samozrejme veľmi dôležitý, preto by sme im ho ako rodičia mali dopriať.
Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob vychovávania a starostlivosti o svoje dieťa, urobte všetko pre to, aby bolo zdravé a spokojné.

Doporučené články