Digitálne deti

Kdeže…. nič také ako digitálne deti, ktoré sú spomenuté v perexe neexistuje. Budeme si musieť vystačiť s naozajstnými deťmi, ktoré treba porodiť a nie je možné ich len tak hocikedy vypnúť a zapnúť.

mobilní telefon

Načo potom taký názov článku?

Názov nie je zavádzajúci, ale pravdivý. Pretože pozrite sa napríklad v škole, na ihrisku, v parku, v autobuse okolo seba. Nemusia to byť ani deti, ale aj dospelý už začínajú byť digitálni. Nepoznajú nič iné len monitory, obrazovky počítačov, tabletov, notebookov, telefónov, či smartfónov.
Digitálna doba. Tak by sa dala nazvať táto doba. Nie homo sapiens sapiens, ale digitálna. Technológie sú všade. Kdekoľvek sa pozriete, tam na nás načahujú svoje dlhočizné chápadlá.

A vy to svojim deťom dovolíte? Prežiť toľké hodiny za obrazovkou?

Viem, je ťažšia cesta ich od tohto spôsobu života odnaučiť, ale verte mi, že je to oveľa lepšia cesta. Vedci dokázali, že násilie, ktoré sa nachádza vo videohrách alebo celkovo v digitálnych hrách na ktoromkoľvek zariadení, priamo ovplyvňuje správanie a charakter dieťaťa. Pretože dieťa ovplyvňuje všetko s čím príde do styku. Podvedome vníma aj vaše správanie, správanie celej rodiny a všetko to, čo sa okolo neho deje. Preto aj videohry vplývajú na jeho správanie.
Vo svete sa potom stávajú také nešťastné udalosti, že istý chlapec si zoberie do školy zbraň (ktorá mimochodom nemá čo robiť v dosahu detí, ani teenagerov) a v domnení, že je to videohra začne strieľať po svojich spolužiakoch. Chlapec si to možno ani neuvedomuje, pretože v hre, keď prehrá, tak môže začať odznova. Tak si myslí, že aj túto hru bude môcť začať odznova. Neuvedomuje si dôsledky svojich činov.

notebook

A to nie sú vymyslené príbehy, ale reálne skutočné príbehy zo sveta, ktoré začnú lomcovať aj našou krajinou, keď začnú vyrastať dnešné deti závislé na mobilných telefónoch a iných zariadeniach.
Nedávno ma prekvapili aj moji vlastní bratranci. Sú to dvojičky a tiež sa už stretávajú pár rokov s videohrami. Nedávno dostali dokonca aj XBOX. Ich otec vlastní motorku a keď sme mu hovorili, že si musí dávať pozor, ozvali sa aj oni. Že však na čo si má dať pozor? Veď keď padne z motorky, tak sa znova postaví a ide ďalej…
Poslednú vetu nechám neuzavretú a urobte si o tom obraz, aký uznáte za vhodný…

Doporučené články