Nechajte ich spievať ostošesť

Každý človek, ktorý vie rozprávať, vraj dokáže i spievať. Nie len tak hocijak, ale dobre. Podľa jednej z teórií, niektorí z nás nevedia spievať len preto, že sme v tejto činnosti boli obmedzovaní už od útleho detstva. Pokiaľ teda chcete, aby sa u vašich detí rozvinul talent na spev, podporujte ich v tom už odmalička.

holčička
 
Začnite od prvých mesiacov
 
Základom je to, aby sa stal spev pre deti prirodzenou činnosťou. Je dobré ak im už od narodenia budete spievať. To či vám to ide, alebo nejde vôbec neriešte. Taktiež deťom môžete púšťať hudbu. Vo všeobecnosti sa odporúča inštrumentálna klasická hudba. Pokiaľ však chcete vychovať malého speváka, púšťajte mu pokojne aj pesničky so spievaným textom.
 
Spev nezakazujte
 
Mnohí rodičia svojim deťom nedovolia spievať. Zahriaknu ich so slovami, že spievajú falošne, alebo že sa ich škrekot nedá počúvať. To je však najväčšia chyba, a to nielen v prípade, že v nich chcete talent rozvíjať. Takto vo svojich potomkoch vybudujete podvedomý blok, takže v neskoršom veku a dospelosti nebudú spievať za nič na svete.
 
dítě

Podporte ich
 
Spievajte spolu s deťmi. Ak sa autom vyberiete na rodinný výlet, zaspievajte si počas cesty. Nebojte sa spievať napríklad na rodinných oslavách, alebo pri večernom posedení okolo ohňa. Aj vo vyššom veku detí, by sa mala hudba ozývať z každého kútu vašej domácnosti. Takto si k nej deti navyše vybudujú pozitívny vzťah, čo nie je na škodu. Veď hudba dokáže neraz liečiť.
 
Máme doma talent
 
Pokiaľ by ste zistili, že vaše dieťa spev baví, neriešte či je, alebo nie je talentované. Zájdite za niekým, kto sa tejto oblasti rozumie, alebo ho rovno prihláste na hodiny spevu. Nehovoríme o nákladnom koníčku a navyše záujmy deti potrebujú. Snažte sa byť čo najväčšou oporou a svoje deti motivovať.  Ak sa ukáže, že to vaša ratolesť myslí vážne, nie je na škodu i odborné vyšetrenie na fonológii. Niektorí z nás sa totiž rodia s prirodzene slabšími hlasivkami. Krátke a hlavne bezbolestné vyšetrenie ukáže, ako je na tom vaše dieťa.

Doporučené články